Antalya Halı Yıkama

Evlerin, iş yerlerinin ve benzer alanların değişmez eşyalarından birisi halılardır. Zemini kaplayan bu eşyalar, hem bulunduğu ortama önemli bir şıklık kazandırır, hem de insanların konforunu artırır. Bundan dolayı tarih boyunca insanlar tarafından kullanılan bir eşya olmayı başarmıştır. Fakat halılar zaman içinde kirlenir ve temizlenmeye ihtiyaç duyar. İşte bu noktada verilen profesyonel Antalya halı yıkama hizmeti büyük bir önem taşır. Geçmişte insanlar kendi imkanları ile bu işlemi yaparken, günümüzde ise durum değişmiş ve insanlar profesyonel hizmetler ile bu ihtiyaçlarını ortadan kaldırma yoluna gitmiştir. Çünkü bahse konu işlem için gerekli ortamları, sıradan insanların sağlaması çok zordur. Özellikle büyük kentlerde halı yıkayacak ortamlar yoktur. Bundan dolayı da Antalya halı yıkama hizmetlerinin insanların yaşamlarına olan katkısı son derece fazladır.

Antalya Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

Dışarıdan bakıldığında Antalya halı yıkama işleminin son derece kolay olduğu düşünülebilir. Özellikle yıkama denildiği zaman kadınların aklına köpürt ve durula şeklinde bir işlem gelir. Fakat halıların yıkanması sanıldığı kadar kolay değildir ve mutlaka bu alanda bilgi sahibi olunması gerekir. Eğer gerekli bilgilere sahip olmayan kişiler halı yıkarsa, ortaya çok ciddi bir hayal kırıklığının çıkması kaçınılmaz olacaktır. Peki, halılar nasıl yıkanmalıdır?

Halıların yıkanmasının ilk adımı, bunların kendi içinde sınıflara ayrılmasıdır. Günümüzde insanların kullanmış oldukları farklı türde halılar vardır ve bunların tamamına aynı Antalya halı yıkama tekniğini uygulamak, bazı türdeki halıların ciddi şekilde zarar görmesi anlamına gelir. Bu bakımdan halıların kendi aralarında sınıflara ayrılması ve daha sonrada uygun deterjan ile yıkanması gerekir.

Deterjan seçiminde sonra kullanılacak yöntemin de önemi çok fazladır. Geçmişte tazyikli su ile yapılan yıkamaların etkili sonuçlar verdiği düşünülürdü. Ancak bu tür bir yıkamanın halılara ciddi zarar verdiği anlaşılınca Antalya halı yıkama yöntemleri arasında çıkarıldı. Bundan dolayı kullanılacak yöntemin hem halılarda tam bir hijyen sağlaması, hem de halılara zarar vermemesi gerekir. İşte bunun için geliştirilen özel halı yıkama makineleri vardır ve tamamen el değmeden gerekli yıkamayı yapmaktadır. Bahse konu makinelerin el değmeden yıkama yapması, halıların güvenliğini ve temizliğini tam olarak sağlar.

Halı Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halıların yıkanması esnasında dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Öncelikle hizmet alınan firmanın bu alanda kendisini ispatlamış ve güvenilir olması gerekir. Uzun zamandır bu alanda faaliyet gösteren firmamız, bu bağlamda beklentilerinizi en üst seviyeden karşılar. Firmamızdan hizmet almak istediğinizde, gerekli bilgilendirmeler yapılmakta ve müşteri memnuniyeti tam olarak sağlanmaktadır.

Antalya halı yıkama için bize ulaştığınızda ilk olarak halılarınızı almaya geliyor ve sonra yıkama için geliştirilen özel tesisimize halılarınızı getiriyoruz. Bu noktada sizin herhangi bir zorluk çekmemeniz, halıları getir götür yapmakla uğraşmamanız, büyük bir kolaylıktır. Bunun dışında halılarınız için doğru yöntemleri uyguluyor ve işlem sonunda halılarınızı özenli bir şekilde teslim ediyoruz.

Halılarınızı teslim etmeden önce tam olarak kurutuyoruz. Bu husus son derece önemlidir, çünkü yıkamaya verdiğiniz halılar tam olarak kurumazsa, bakteriler için eşsiz bir ortam olacaktır. Bunun yanında yıkattığınız ve tam olarak kurumayan halınızı birkaç kullanmaz ve bu şekilde beklemesini sağlarsanız, halınızı paketinden açtığınızda küf ile karşılaşırsınız. Bu ise halınızın çöpe gitmesine neden olabilir. Antalya halı yıkama olarak bu hususun bilincindeyiz ve bundan dolayı tam olarak kurutma sağladıktan sonra halılarınızı size teslim ediyoruz. Bizden hizmet almak için çekinmeden bizi arayabilir ve aklınızdaki soruları sorabilirsiniz.

HALI YIKAMADA UYGULANMASI GEREKENLER:

  • Yıkama öncesinde halıların tozlarının alınması
  • Yıkanacak halının kirlilik derecesine göre yıkama metodu seçmesi.
  • Yıkanacak halının kirlilik derecesine göre uygun ürün seçmesi
  • Yıkama yapacak personelin yıkama ile ilgili gerekli eğitimi almış olması
  • Durulama suyu özellikleri
  • Sıkma makinesinin özellikleri
  • Kurutma alanının özellikleri
  • Uygun paketleme sistemi olması

TOZ ALMA:

Yıkanacak halıların yıkamadan önce tozlarının alınması,yıkama kalitesinin maksimum seviyede olmasında önemli rol oynamaktadır.Tozları alındıktan sonra yıkanan halı daha canlı ve parlak renklere kavuşacaktır.

YIKAMA:

Yıkanacak halının kirlilik derecesine göre uygun yıkama metodu uygulanmalıdır.Tüm halılara aynı  işlemi yaparsanız standart bir kalite elde edemezsiniz.

ÜRÜN SEÇİMİ:

Genelde yıkamacı arkadaşlar tüm halılara standart ürünü kullanmaktadırlar. Ürünün fiyatından önce içeriğine dikkat edilmelidir, bu ürün halıya uygulandığında beklenen performansı vermelidir, kirleri yumuşatmalıdır, sıradan lekeleri çıkarmalıdır. Yıkamadan sonra durulamada son derece önemlidir. İyi durulanmamış halıda deterjan bakiyesi kalacağından halıların matlaşmasına hemde kısa sürede kirlenmesine yol açar.

DURULAMA SUYU:

Durulama suyunun kireç oranı düşük olmalıdır, kireç oranı yüksek suyla yapılan işlemde halının üzerinde kireç kalacağı için halının sertleşmesine yol açar, bu sertleşmeyi yumuşatıcı ile alamazsınız, yumuşatıcı yıkama esnasında oluşan statik elektriği nötürler kirece hiç faydası Olmaz.

PERSONEL:

Halıyı yıkayacak personelin yıkama prosedürünü eksiksiz uygulaması için gerekli eğitimi mutlaka almış olmalı.Hangi halıya ne tür işlem uygulayacağını bilen personel kalitede son derece etkili olacaktır.

SIKMA:

İstenildiği gibi yıkanmış ve durulanmış halının temizlik kalitesini etkileyecek can alıcı unsur sıkmadır.Uygun sıkma devri seçilmiş makinede, yıkanan halının içinde bulunan yumuşatılmış kirler ve lekeler halının içindeki suyla merkez kaç kuvveti ile birlikte içten dışa doğru atılmaktadır. Gerekli devirde dönmeyen makine mevcut kirleri dışa atmakta zorlanacak kururken halının üzerinde sararmalar oluşacak ve kurutma süresi uzayacaktır.

 KURUTMA:

Gerekli şekilde yıkanmış halılar askıya alınırken seçilecek mekân, araç trafiği ve yaya trafiğin olmadığı alanlar olmalıdır,Aksi takdirde olumsuz dış etkilere maruz kalacağından yapmış olduğumuz işlemler boşa gidecektir.

SON KONTROL ve PAKETLEME:

Uygun yıkama prosedürüne göre yıkanmış halıda kalite kontrol ve paketleme kaliteye mührü vurmaktır.

Bu yüzden son kontrole dikkat edilmelidir.